Governors

The Governing Body at Hethersett Woodside Infant & Nursery School

The Governing Body at our school is a group of volunteers who look to fulfil the three core functions set out for Governing Bodies by the Department of Education.  These are:

  1. To set the vision and strategic direction of the school
  2. Holding the headteacher of the school to account for the educational performance of the school
  3. Ensuring that public money is well spent

Whilst the Governors may be responsible for policy and strategy, it is the headteacher who is responsible for the day to day running of the school.  The current Governing Body feel very strongly that we are supportive of the headteacher in an ever changing educational arena and look to act as Mrs Jermy’s critical friend.

Governors support and challenge the headteacher and her team by gathering information, asking questions and helping decided what is best for the school, staff and pupils.  We are not there simply to rubber stamp decisions.

The Governors have a large number of legal responsibilities including ensuring that the national curriculum is delivered, our children our kept safe, our staff are well looked after and supported and that the school balances its books financially.  It is not allowed to overspend.

The full Governing Body meets at least twice every school term and the various sub committees meet outside of this.

Whilst we would encourage any parent who has an issue about the school to discuss this with Mrs Jermy in the first instance, parents have access to the Governing Body via the school office.

If you are interested in the work we do or becoming a Governor, please contact the school office.

Governors at Hethersett Woodside Infant & Nursery School

Governor Name Category of Governor Body Appointing Membership of Committee(s) / Key Responsibilities Term of Office Dates

Angela Jermy

 

Headteacher
Simon Cooper Co-opted FGB Chair Of Governors

23/09/2014

To

23/09/2018

William Partner

 

 

Co-opted FGB Vice Chair of Governors, Chair of Staffing, Leadership & Management committee Governor for Assessment &  Sustainability And Pupil Premium

23/09/2014

To

23/09/2018

Wayne Johnson

 

Co-opted FGB Governor for Child Protection & Pupil Voice

23/09/2014

To

23/09/2018

Karen Wyatt

 

Authority Governor FGB Governor for Key Stage1

23/09/2014

To

23/09/2018

 

Lucy Vanhinsbergh

 

Parent

Governor

FGB Governor for SEN & Gifted & Talented and Looked After Children

23/09/2014

To

23/09/2018

Kate Gooding Parent Governor Elected Governor for Early Years  Provision

03/03/2014

To

02/03/2018

Helen Corr

Parent Governor

 

Elected Governor for Health & Safety

27/02/2015

To

26/02/2019

Jamie Savage Co-opted FGB

24/01/2017

To

24/01/2021

2016/17

Attendance Record for Academic Year 2016-17

Register of Business Interests Governors 2016

Sub Committee List 2016/17

2015/16

Attendance Record for Academic Year 2015

Register of Business Interests Governors 2015